Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kielce

Relacja z wydarzenia „Wakacje Start” w dniu 30 czerwca 2024 r.

Wydarzenie „Wakacje Start” za nami odbyło się w dniu 30 czerwca 2024 r. na Zamku Królewskim w Chęcinach, gdzie na odwiedzających zamek czekały tego dnia liczne atrakcje związane z dawną bronią czarnoprochową, m.in. prelekcja połączona z wystawą broni czarnoprochowej, gdzie poza oglądaniem można było chwycić broń i poczuć się jak w danych czasach.

Organizatorami wydarzenia był Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ przy współpracy z Zarządem Okręgowym PZŁ w Kielcach. Tego dnia karabiny, rewolwery, ładownice na czarny proch były bohaterami „żywej lekcji historii”. W trzech panelach w godz.11.00, 13.00, 15.0 turyści odwiedzający warownię poznali m.in. historię prochu i rozwoju broni palnej. Turyści mogli się dowiedzieć odnośnie, skąd się wzięło przysłowie „spaliło na panewce”, z jakiej broni i w jakich okolicznościach dokonano zamachu na prezydenta USA Abrahama Lincolna.

Prelegentem poszczególnych paneli oraz wystawy broni czarnoprochowej był kolega Krzysztof Grosicki. W ramach wydarzenia turyści mogli nie tylko poznać historię tego zabytku, ale także uczestniczyć w wielu ciekawych atrakcjach. Dzieci wraz z rodzicami mogli uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych.

Przez całą imprezę na dolnym zamku odbywały się liczne warsztaty związane z przyrodą i ekologią. Turyści poznawali tajemniczy świat dzikich zwierząt w tym tych chronionych oraz aspekty związane z ekologią. Podczas spotkania odwiedzający stoisko mogli nauczyć się jak rozpoznawać dane gatunki polskiej fauny i flory, dowiedzieć się czym się żywią, poznać ich kryjówki, ciekawe zwyczaje.

Podczas wydarzenia odbywały się konkursy, a zwycięzcy otrzymywali nagrody. Nie obyło się także bez nagród pocieszenia, aby nikt nie wyszedł niezadowolony. Kosz słodyczy był stałym elementem tego spotkania. Nie mogło zabraknąć w tym dniu muzyki myśliwskiej granej na rogu myśliwskim a sygnały grane w takim miejscu i z taką akustyką wybrzmiewały wybornie. Należy niewątpliwie zaliczyć wydarzenie pn. „Wakacje start” do bardzo udanych. Tego dnia odwiedziły nas setki turystów indywidualnie, rodzinnie, liczne niekończące się rozmowy, to dowód, że historia, przyroda jest ważna w życiu człowieka.

Z myśliwskim „Darz Bór” Dariusz Knap

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱