W dniu 17.06.2023 r. na terenie gminy Nowiny oraz Nadleśnictwa Kielce w pobliżu miejscowości Zawada odbyło się Bukowisko – spotkanie osób związanych z survivalem oraz bushcraftem, które zamieszkały w lesie, zgodnie z ideą Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”. Impreza zgromadziła tłumy, które ciekawie spędzały czas, uczestnicząc w wykładach oraz warsztatach przygotowanych na temat lasu i spędzania w nim czasu.
Zarząd Okręgowy PZŁ w Kielcach reprezentowali na naszym stoisku Łowczy Okręgowy Jarosław Mikołajczyk oraz kol. Krzysztof Puchała, Agata i Ewa pracownice biura ZO PZŁ w Kielcach oraz przedstawiciel Świętokrzyskiego Oddziału Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ Marek Oczkowicz. Prowadziliśmy rozmowy na temat łowiectwa i roli myśliwych w lesie, dla dzieci przygotowaliśmy materiały edukacyjne oraz prelekcje na temat gospodarki łowieckiej, a główną atrakcją przygotowaną dla wszystkich był pieczony dzik ze świętokrzyskich lasów. Podczas rozmów przy degustacji dzika usłyszeliśmy wiele pochwał nad walorami smakowymi dziczyzny.
Podczas trwania imprezy organizatorzy przygotowali cały zestaw bardzo ciekawych prelekcji, paneli dyskusyjnych, oraz wystaw min.
Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku otworzyli wydarzenie dwoma koncertami, a sokolnicy prezentowali znane nam z Nocy Sów, drapieżniki ze szkolnego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków. Wystąpił Adam Gełdon, reprezentujący Nadleśnictwo Spychowo z województwa warmińsko-mazurskiego, znany tropiciel wilków, który opowiedział o tym, kogo możemy spotkać w lasach i jak powinniśmy się zachowywać. Marian Wyrzykowski prezentował przykłady grzybów nadrzewnych i nadrewnowych.
Marcin Scelina i Ewa Wydrzyńska-Scelina z Nadleśnictwa Baligród na Podkarpaciu. Leśnik opowiadał o przyrodzie Bieszczad, a Pani Ewa animowała strefę leśnego bieszczadzkiego przedszkola dla najmłodszych. Atrakcje dla przedszkolaków uzupełniło kieleckie przedszkole „Dziupla” i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. Ofertę edukacyjną dla dzieci i dorosłych wzbogaciła „Leśna Biblioteka” stworzona w plenerze przez bibliotekarza i archiwistę Marka Jarco. Paweł Frankowski, autor książek bushcraftowych i survivalowych. Spotkał się z czytelnikami i jak zwykle z pasją, bazując na swoim doświadczeniu, opowiadał o leśnych eskapadach i sztuce przetrwania. Partner wydarzenia – Michał Madej wraz z rodziną i członkami Stowarzyszenia Madejówka Bushcraft&Survival zaprezentowali bardzo interesujący blok tematów od wytrzymałości psychicznej, po pierwszą pomoc w warunkach ekstremalnych i przygotowywanie ekwipunku w teren dla nastolatka. Roman Wróblewski z Nadleśnictwa Kielce prezentował zasady łowiectwa i gospodarki leśnej. Poruszył też zagadnienia obecne w dyskusji publicznej, dotyczące prowadzonych przez Lasy Państwowe wycinek drzewostanu. Bukowisko odwiedził Aleksander Jaworski, który obozował w lesie przez trzy dni i podzielił się z odbiorcami wspomnieniami z rodzinnej turystyki offroadowej w Rumunii.
Mateusz Lipski prezentował prymitywne narzędzia bushcraftowe. Piotr Waleron, znany fotografik, zapraszał do dobrego kadrowania przyrody, mówił też o swoim nowym hobby – fotografii urbexowej. Warsztatowi Pana Piotra towarzyszyła wystawa prac wielkoformatowych ze zdjęciami lasu w wielu autorskich odsłonach znanych świętokrzyskich fotografików: Urszuli Antoniak, Dominika Sali, Piotra Walerona, Piotra Michalca, Tomasza Koneckiego. O „Bukowisku” pamiętał także Paweł Janyst, który odwiedził wydarzenie i rozmawiał z gośćmi o wartości podróżowania i odkrywania świata oczywiście z plecakami „Janysport”. Joanna Przybylska z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach prezentowała najnowsze, wspaniałe wydawnictwo „Ptaki Kielc”. Konrad Kwiecień ze Świętokrzyskiej Grupy Strzeleckiej prezentował postawy strzeleckie i funkcje broni na przykładzie karabinów ASG.
Wśród wydarzeń towarzyszących ogromną popularnością cieszyły się warsztaty „Las w ramie” prowadzone przez Martę Nowaczkiewicz. Uczestnicy skorzystali z zajęć jogowych „Satwa Joga”. Dzieci i młodzież testowali hamaki „Flyhamak”, hamaki i kapcie „Wydra13” Barbary Kosyk oraz niski park linowy. W „Zielnej chacie” można było degustować napary i dowiedzieć się o dobroczynnych właściwościach ziół, a także skorzystać z kąpieli leśnej. Strażacy OSP Szewce zadbali o ciepło ogniska, chłodzący basen, zaprezentowali też swoje umiejętności cięcia piłą „moja-twoja”. Kowale z Nysy w Kuźni „Barbarian” prowadzili pokazy kowalstwa, prezentowali również rękodzieło.Można było nabyć noże, siekiery, konserwy, hamaki. Kolejki ustawiały się do stanowiska „Rotavirus-zarażaj pasją innych”, gdzie Konrad Bal z zaproszonymi gośćmi częstował przetworami domowymi, a z warsztatów kaletniczych każdy wracał z wyjątkową bransoletą ze skóry.
Głównym organizatorem wydarzenia była gmina Nowiny, a personalnie Wójt Gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, który poniósł główny trud organizacji i zaangażowania w przygotowanie wydarzenia.
GALERIA: