Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kielce

Majówka z przyrodą i edukacją na Zamku w Chęcinach

To był pierwszy taki weekend z przyrodą i edukacją na Zamku Królewskim w Chęcinach. W tym roku kilka tysięcy turystów odwiedzających to piękne malownicze miasto, a w szczególności średniowieczny zamek, mogło w dniach 30 kwietnia oraz 1 maja 2023 roku obcować z przyrodą.

Do organizacji powyższego przedsięwzięcia zostali zaproszeni przez Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny oraz Dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach: Zarząd Okręgowy PZŁ w Kielcach, a także Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. W dniu 30 kwietnia turystów zwiedzających twierdzę przez cały dzień swoimi atrakcjami raczyła grupa sokolnicza „Rabiec”. Zwiedzający mieli wyjątkową okazję odwiedzenia obozowiska sokolniczego, gdzie prowadzący ubrani w stroje epokowe prowadzili rekonstrukcję XVII-wiecznego sokolnictwa.

Dużą atrakcją były również przeprowadzane przez grupę swobodne loty ptaków nad zamkiem. Następnego dnia – 1 maja, prowadzona przez moją skromną osobę była całodniowa edukacja przyrodniczo-łowiecka na dolnym dziedzińcu zamkowym. Podczas spotkania turyści dowiedzieli się jak rozpoznawać dane gatunki polskiej fauny i flory, czym żywią się mieszkańcy lasów, poznali ich kryjówki i ciekawe zwyczaje, mogli również usłyszeć odgłosy (mowę zwierząt) wykonywaną na różnego rodzaju wabikach. Tego dnia wydarzeniu towarzyszyły także ptaki drapieżne tj.: sowa płomykówka, pustułka zwyczajna oraz myszołowiec towarzyski – Harris’ Hawk.

Ponadto oprawę wydarzenia uświetnili sygnaliści myśliwscy. Po każdym z paneli edukacyjnych odbywały się konkursy, których zwycięzcy otrzymywali nagrody. Osoby wyróżniające się wiedzą dostawały pamiątkowe buttony i naklejki „Super przyrodnika”. Edukacji przyrodniczo-łowieckiej równocześnie towarzyszyła wystawa przedmiotów kolekcjonerskich z motywami zwierząt zorganizowana przez Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. Bez wątpienia była to wyjątkowa majówka z przyrodą na Zamku Królewskim w Chęcinach.

Z myśliwskim „Darz Bór” Dariusz Knap

Udostępnij
Twitter
WhatsApp