Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Kielce

Chęcińskie Spotkanie z Historią i Kulturą Łowiecką

Dnia 25 lutego 2023 r. o godzinie 15. 00 w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach „Hala Pod Basztami” gościli miłośnicy historii i kultury łowieckiej. Wydarzenie zorganizowane pod nazwą ,,Chęcińskie Spotkanie z Historią i Kulturą Łowiecką” w ramach przypadający na ten rok jubileusz 100 lecia Polskiego Związku Łowieckiego pod hasłem „100 lat za nami, wieki przed nami” miało na celu ukazanie, że kultura łowiecka to nie tylko polowanie, ale również wiele innych aspektów takich jak tradycje, zwyczaje, język, muzyka i sztuka.

Chęcińskie spotkanie zostało podzielone na trzy panele. Pierwszym był wykład prof. dr hab. Dariusza Gwiazdowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu „Na tropach myśliwskiej historii”, drugim sygnalistka myśliwska w świat sygnałów wprowadził nas Zespół Sygnalistów Myśliwskiej przy Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Radomiu pod kierownictwem artystycznym Romana Noworyckiego. Trzeci panel to „Dzieje Broni Palnej” z wykładami i prezentacjami tj.: broń czarno prochowa, ślady pozostawione na łuskach i pociskach, broń międzywojenna, broń współczesna. W powyższe zagadnienia wprowadzili nas członkowie Oddziału Chęcińskiego, Świętokrzyskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ oraz członkowie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Palnej „CIVIS”.

Wydarzenie zorganizowane zostało na roboczo przez Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ pod patronatem Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach i Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny. Miejsce wydarzenia swoją obecnością zaszczycili: Robert Jaworski – Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Grzegorz Dziubek – Burmistrz Gminy i Miasta Włoszczowa, z-ca Wójta Gminy Nowiny Łukasz Barwinek, Janusz Mazur – Członek Naczelnej Rady Łowieckiej, Jarosław Mikołajczyk – Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach – Łowczy Okręgowy, ks. Prałat Franciszek Berak – kapelan myśliwych i leśników okręgu kieleckiego, Bogdan Kowalcze – wiceprezes Klubu Kolekcjonera, Wacław Gosztyła – sekretarz Klubu Kolekcjonera, Marek Piotr Krzemień – członek honorowy Klubu Kolekcjonera i wielu innych znamienitych gości.

Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń myśliwskich dla zasłużonych myśliwych oraz legitymacji i oznak KKiKŁ PZŁ dla kilku członków Oddziału Chęcińskiego. Prelegenci przeprowadzający poszczególne wykłady i prezentacje wykazali się znakomitą wiedzą merytoryczną i łatwością nawiązywani kontaktu ze słuchaczem. Słuchając ich wykładów mówionych z taką pasją, to czysta przyjemność. Pielęgnujmy naszą kulturę i przybliżajmy ją jak największej rzeszy odbiorców, bo niewątpliwie mamy się czym chwalić. Warto przypomnieć, że dzięki doskonałej współpracy z władzami gminy jak do tej pory zorganizowaliśmy już kilkanaście takich wydarzeń i jesteśmy na etapie uzgadniania kolejnych. Po tak ciepło przyjętym spotkaniu pod nazwą , ,,Chęcińskie Spotkanie z Historią i Kulturą Łowiecką ”, wiemy, że warto to robić i do tego cyklicznie.

Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia Kielce, Sudecka Ostoja, Łowiec Świętokrzyski.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱