II Chęcińskie Spotkanie z Kulturą i Tradycją Łowiecką

W sobotę 9 grudnia 2023 r. w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach hala „Pod Basztami” gościli miłośnicy kultury i tradycji łowieckiej. Wydarzenie pod nazwą ,, II Chęcińskie Spotkanie z Kulturą i Tradycją Łowiecką” zostało zorganizowane przez Oddział Chęciński Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ przy udziale Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ, a medialnym wydarzenie objęli: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia Kielce, Kultura Łowiecka, Łowiec Polski, Łowiec Świętokrzyski. Spotkanie zostało podzielone na trzy panele wykładów. Pierwszym był wykład prof. dr hab. Henryka Okarmy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie pn. „Wilk – święty czy grzesznik? ”, drugim był wykład dr hab. inż. Marka Wajdzika prof. z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pn. „ Dzikie zwierzęta – atrakcja przyrodnicza czy problem społeczny? ”. Trzeci panel to pokazy z lektorem szlachetnej sztuki wabienia – poznanie mowy zwierząt, „trzeba słuchać i rozumieć o czym rozmawiają i jak my mamy z nimi rozmawiać” w wykonaniu kolegi wielu talentów Sławomira Pawlikowskiego.

Uroczystość uatrakcyjnili sygnałami myśliwskimi – sygnaliści myśliwscy z Sekcji Sygnalistów Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Przed godziną 15:00 hala zapełniła się gośćmi, którzy z ogromną ciekawością i zainteresowaniem przyszli wysłuchać wykładów. Rzadko ostatnimi czasy uczestniczy się w spotkaniach kulturalnych cieszącymi się tak dużym zainteresowaniem.

Przypadający na ten rok jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego pod hasłem: „100 lat za nami, wieki przed nami” jest znakomitą okazją do świętowania poprzez organizacje imprez o tematyce kulturalnej. Nie przypadkowo wybrano więc na miejsce tego wydarzenia średniowieczne Chęciny, miasto o bardzo bogatej historii, nad którym góruje zamek królewski. Taka uroczystość to również okazja do wręczenia odznaczeń myśliwskich dla zasłużonych myśliwych. Na spotkaniu wręczone zostały również legitymacje i oznaki Klubu Kolekcjonera PZŁ dla pięciu członków Oddziału Chęcińskiego.

Prelegenci przeprowadzający poszczególne wykłady i prezentacje wykazali się znakomitą wiedzą merytoryczną i łatwością nawiązywania kontaktu ze słuchaczem. Słuchanie wykładów mówionych z taką pasją to czysta przyjemność. Sygnaliści myśliwscy dali popis kunsztu w granych sygnałach, które przy znakomitej akustyce hali brzmiały znamienicie. Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu prelegentom zostały wręczone nietuzinkowe podziękowania. Następnie na holu głównym hali dla zgromadzonych została przygotowana degustacja potraw z dziczyzny pod hasłem „ Dobre bo z lasu”, był tradycyjny bigos myśliwski, carpaccio z sarny, kiełbasa z dzika, smalec z dzika z jabłkiem i cebulą. Ponadto specjalnie na degustację został upieczony chleb według starych receptur. Powyższe specjały cieszące podniebienia zgromadzonych.

Pielęgnujmy naszą kulturę i tradycje przybliżajmy je jak największej rzeszy odbiorców, bo niewątpliwie mamy się czym chwalić. Kulturę i tradycję należy pielęgnować i będziemy to robić cyklicznie w królewskim mieście Chęciny. Do zobaczenia wkrótce!

Z myśliwskim ,,Darz Bór”
Dariusz Knap

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱